بشقاب غذایی وگان یکی از ارکان مهم سلامتی بدن است. سبک غذایی وگان شامل تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن بدون استفاده از محصولات حیوانی است.

بسیاری از افراد فکر می کنند که محصولات حیوانی مانند گوشت و شیر بخشهای اساسی یک رژیم غذایی سالم هستند. با این حال، بشقاب غذایی وگان یا همان رژیم غذایی وگان و گیاه خواری که به خوبی برنامه ریزی شده باشد، شامل دستورالعمل های غذایی سالم بوده و تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن ما را تامین می کنند. هر دو انجمن رژیم غذایی بریتانیا و آکادمی تغذیه و رژیم غذایی آمریکا تشخیص می دهند که رژیم های غذایی وگان و گیاه خواری برای هر سن و مرحله ای از زندگی مناسب هستند.

گیاه خواری با بشقاب غذایی وگان یا همان رژیم غذایی وگان فرصتی برای سالم تر غذا خوردن

وگان شدن یا گیاه خواری کامل و به عبارتب رژیم غذایی وگان، فرصتی عالی برای یادگیری بیشتر در مورد تغذیه و پخت و پز و بهبود رژیم غذایی است. شما از چربی های اشباع شده از گوشت ، شیر و تخم مرغ استفاده نخواهید کرد و از گوشت فرآوری شده ای که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان علت سرطان طبقه بندی کرده است ، دوری می کنید. در عوض می آموزید که شیرغیر لبنی یا شیر گیاهی چقدر خوشمزه و مفید است و پروتئین گیاهی ارزشی همسان با پروتئین حیوانی دارد. دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن از غذاهای گیاهی باعث می شود فضای بیشتری در رژیم غذایی برای تقویت سلامتی فراهم شود. اگر انتخاب های هوشمندانه ای انجام دهید ، رژیم وگان می تواند یک روش غذایی سالم و عالی باشد. با محدود کردن نمک و خوردن مقدار زیادی غلات سبوس دار ، میوه ، آجیل ، دانه و سبزیجات ، بیشترین استفاده را از این رژیم غذایی داشته باشید. این مواد غذایی پر از فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی مفید هستند.

رژیم غذایی وگان، راهی برای دستیابی به سطح سلامتی عالی دراز مدت

برخی تحقیقات، رژیم های غذایی وگان را با فشار خون و کلسترول پایین و بهبود بیماری های قلبی ، دیابت نوع 2 و برخی انواع سرطان مرتبط دانسته اند. شما می توانید یک رژیم غذایی کاملا گیاهی که از سلامتی بدن پشتیبانی می کند و در عین حال حافظ حقوق حیوانات و محیط زیست سیاره مان است، داشته باشید.

بشقاب-غذایی-وگان

از چه منابعی برای داشتن رژیم غذایی وگان یا خوراک گیاهی تان الهام بگیرید؟  

وب سایت ما مشاوره بیشتری در مورد تغذیه ارائه می دهد ، و این مقاله خلاصه ای از تحقیقات در مورد سلامت طولانی مدت وگان را ارائه می دهد. برای دیدن دیگر مقالات ما به بلاگ دکتر وگان مراجعه نمایید.

 

چگونه می توانیم با داشتن بشقاب غذایی وگان یا رژیم غذایی وگان سلامتی را بهبود ببخشیم؟

طبق تحقیقات متعدد صورت گرفته، یک رژیم غذایی وگان به خوبی برنامه ریزی شده که شامل تمام مواد مغذی مورد نیاز برای قوی و سالم ماندن بدن باشند، سلامت کلی بدن را تضمین می کنند. وقتی افراد وگان یا گیاه خوار کامل می شوند و از خوردن محصولات حیوانی اجتناب می کنند، غالباً میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می کنند و از وعده های غذایی با فیبر بالاتر و چربی اشباع کمتر استفاده کرده و از این سبک غذایی لذت می برند. وب سایت ما به شما کمک می کند تا در مورد چگونگی عملکرد تغذیه ای گیاهی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

رژیم غذایی وگان چیست و چگونه میتوانیم برنامه بشقاب غذایی وگان را داشته باشیم؟

با کمک دکتر وگان، رژیم غذایی شما با برنامه بشقاب وگان ما توسط متخصصان رژیم غذایی تامین می شود و هر روز می توانید رژیم غذایی تمام وعده ای روزانه تان را درب منزل دریافت نمایید. برنامه بشقاب وگان نشان می دهد که منابع کلسیم و پروتئین در بسیاری از گروه های غذایی به کار رفته در این رژیم، یافت می شود. توجه به اهمیت لوبیا ، عدس ، نخود ، آجیل و دانه ها در یک رژیم غذایی سالم بسیار حائز اهمیت است. برنامه بشقاب وگان همچنین به دریافت ویتامین B12 ، ویتامین D ، چربی امگا 3 و ید در رژیم غذایی توجه می کند. در این برنامه متوجه خواهید شد که غذاهای فرآوری شده با چربی زیاد و قند زیاد هیچ جایی ندارند. محدود کردن میزان مصرف غذای فرآوری شده به شما کمک می کند تا کیفیت رژیم غذایی خود را به حداکثر برسانید.

 

مصرف متعادل گروه های غذایی در یک بشقاب غذایی وگان و رژیم غذایی وگان یا گیاه خوارانه:

در جدول زیر ایده ای برای چگونگی تعادل مصرف مواد غذایی مختلف در یک رژیم غذایی وگان ارائه می شود:

گروه غذایی گیاهی یا وگان

مقدار پیشنهادی

 میوه و سبزیجات (تازه ، قلع دار ، یخ زده یا خشک) ، شامل انواع پرتقال و   سبزیجات برگ دار

  حداقل 5 وعده 80 گرمی در روز (30 گرم برای میوه خشک)

 غذاهای نشاسته ای – در یک انتخاب ایده آل، یکی از مواد دارای فیبر بالا     مانند جو ، سیب زمینی شیرین ، نان سبوس دار ، ماکارونی سبوس دار و     برنج قهوه ای در هر وعده غذایی مصرف شود

  در هر وعده

 غذاهای سرشار از پروتئین ، مانند لوبیا ، عدس ، نخود ، توفو ، مشتقات   سویا  که جایگزین محصولات لبنی می شوند، مانند شیر سویا و پنیر سویا و   همچنین بادام زمینی در اکثر وعده های غذایی مصرف شود

  در بیشتر وعده ها

آجیل و دانه ، به ویژه آنهایی که سرشار از چربی امگا 3 هستند روزانه مصرف شوند.

  هر روز

غذاهای سرشار از کلسیم ، مانند غذاهای حاوی کلسیم یا غذاهای غنی شده با کلسیم و همچنین توفو حاوی کلسیم

  نمونه هایی از غذاهای حاوی کلسیم که می تواند در رژیم غذایی روزانه شما    لحاظ شود:

400 میلی لیتر شیر گیاهی غنی شده با کلسیم ، حدود دو سوم از توصیه های روزانه برای بزرگسالان را تأمین می کند

  100 گرم توفو غنی شده با کلسیم (وزن خام) ممکن است تقریبا نیمی از       میزان مصرف توصیه شده روزانه را برای بزرگسالان فراهم کند

بشقاب-غذایی-وگان

راهنمای بشقاب غذایی وگان

نکات زیر به شما کمک می کند تا از رژیم غذایی وگان خود بیشترین بهره را ببرید:

 • اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما حاوی انواع میوه و سبزیجات است – یک رنگین کمان از سبزیجات را بخورید، سبزیجات دارای برگ سبز مثل اسفناج، انواع کلم های سفید و بنفش، کلم بروکلی، کدو، گوجه فرنگی، خیار و سیب زمینی شیرین و معمولی از بهترین گزینه ها هستند!
 • غذاهای دارای نشاسته و فیبر بالا ، مانند جو ، سیب زمینی شیرین ، نان سبوس دار ، ماکارونی سبوس دار و برنج قهوه ای را انتخاب کنید.
 • در اکثر وعده های غذایی از جمله منابع خوب پروتئین لوبیا ، عدس ، نخود ، توفو ، مشتقات سویا ، شیر گیاهی و ماست و یا بادام زمینی را استفاده کنید.
 • روزانه آجیل و دانه های مغذی را بخورید ، خصوصاً آنهایی که سرشار از چربی امگا 3 هستند
 • روزانه غذاهای سرشار از کلسیم ، مانند محصولات غنی از کلسیم و توفوی غنی شده با کلسیم را میل کنید
 • اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما حاوی منابع موثری از ویتامین B12 باشد (غذاهای غنی شده با مکمل B12 و یا مکمل B12 را مصرف کنید.)
 • اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما حاوی یک منبع قابل اعتماد ید است. (مطمئناً یک مکمل ید بهترین گزینه است)
 • به طور مثال همه افراد در انگلیس باید در طول پاییز و زمستان یک مکمل ویتامین D را مصرف نمایند و این مکمل باید توسط افرادی که مرتبا پوست خود را در معرض نور خورشید قرار نمی دهند و همچنین افرادی که پوست تیره دارند، در نظر گرفته شود.
 • از مقادیر کمی از روغن های گیاهی و چربی های اشباع نشده مانند روغن کلزا و روغن زیتون استفاده کنید
 • به جای نمک ، غذاها را با گیاهان و ادویه جات مزه دار کنید
 • روزانه حدود شش تا هشت لیوان مایعات بنوشید
 • مکمل حاوی چربی های امگا 3 زنجیره ای طولانی از میکرو جلبک ها ، به ویژه برای شیرخواران و کسانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند را در نظر بگیرید
 • اطلاعات ما را در مورد ویتامین B12 و D ، کلسیم ، آهن ، روی ، سلنیوم و چربی های امگا 3 را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به میزان کافی دریافت می کنید
 • فعال باقی بمانید و ورزش کردن را جدی بگیرید
 • وزن سالم خود را حفظ کرده و در صورتی که بالاتر از حد وزن سالم هستید، وزن خود را کم کنید.
 • به مقاله “کاهش وزن و وگان” مراجعه نمایید.

انجمن وگان مکمل های ویتامین و مواد معدنی مختلف و متنوعی را به بازار عرضه کرده است ، که به منظور تهیه ویتامین های ضروری و مهم مانند ویتامین های B12 و D ، ید و سلنیوم به گیاهخواران ارائه شده است.

همچنین ، سایت دکتر وگان یک برنامه رژیم غذایی برای گیاهخواران و افرادی که قصد کاهش وزن دارند یا درصدد درمان بیماری هایی مانند فشار خون، کلسترول بالا، دیابت یا بیماری های التهابی هستند، ایجاد کرده است. اگر تازه وارد وگانيسم شده ايد ، يا مي خواهيد كيفيت رژيم غذايي بلند مدت وگان خود را بررسي كنيد ، لطفاً بلاگ ما را مشاهده و مقالات ما را مطالعه نمایید.

رژیم غذایی وگان، راهی برای سلامتی بدن

هدف از اطلاعات ما در مورد سلامتی و تغذیه این است که به شما کمک کنیم تا از سبک زندگی وگان خود بیشترین بهره را ببرید و سلامت خود را بهینه کنید. پس از پایان یافتن وب سایت ما ، ببینید که متخصصان رژیم های غذایی وگان در مورد رژیم های غذایی کاملاً گیاهی چه می گویند.

این دستورالعملهای کلی در مورد تغذیه است. اگر در مورد رژیم غذایی خود نگرانی دارید ، لطفاً  با ما تماس گرفته و از متخصص تغذیه ما مشورت بگیرید. بحث در مورد استفاده از مکمل ها با یک متخصص سلامتی به اطمینان از مناسب بودن آنها کمک می کند.