بارداری، زایمان و رشد نوزاد با یک رژیم غذایی گیاه خوارانه یا وگان یکی از مسائل مهم مهم و مورد بحث در علوم تغذیه و بارداری است. 

تصمیم برای داشتن یک تغذیه خوب و سالم وگان یا گیاهخواری هیچگاه زود نیست.

بهینه سازی رژیم غذایی در دوران بارداری و رژیم غذایی کودک در اوایل زندگی می تواند به محافظت از سلامت آنها در بزرگسالی کمک کند. یک رژیم غذایی کاملا گیاهی و وگان می تواند نیازهای غذایی همه افراد ، از جمله کسانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند ، را برآورده کند.

در حالت ایده آل ، برنامه ریزی بارداری باید شامل یک بررسی از رژیم غذایی شما باشد. به عنوان یک نقطه شروع ، این مطلب را بخوانید تا درک خود را از غذای سالم عمومی گیاهخواران بررسی کنید. قدم بعدی بررسی ملاحظات ویژه برای بارداری است. در اینجا چند نکته اساسی آورده شده است:

 • مقدار زیادی غذای سرشار از آهن مانند عدس ، نخود ، لوبیا ، توفو ، آجیل بادام زمینی ، دانه چیا ، دانه روغنی زمین ، دانه کنف ، تخم کدو تنبل ، کلم ، زردآلو خشک ، انجیر خشک ، کشمش ، کینوا و غلات غنی شده صبحانه میل کنید.
 • تغذیه با شیر مادر به پروتئین و روی اضافی احتیاج دارد ، بنابراین مطمئن شوید که وعده های غذایی شما دارای منابع خوبی مانند لوبیا ، نخود ، عدس ، توفو ، آجیل بادام زمینی ، دانه های چیا ، دانه های روغنی زمینی ، دانه های کنف ، تخم کدو و کینوا باشد.
 • میزان کلسیم مورد نیاز برای تغذیه با شیر مادر تقریباً 80٪ بیشتر از نیاز عمومی برای بزرگسالان است ، بنابراین به شدت توصیه می شود مقدار زیادی غذاهای سرشار از کلسیم را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.
 • مقدار زیادی غذای سرشار از کلسیم ، مانند غذاهای غنی شده با کلسیم و تافو بخورید.
 • از مصرف روزانه ویتامین B12 و غذاهای غنی شده با ویتامین B12 یا یک مکمل ویتامین B12  اطمینان حاصل کنید.
 • یک مکمل ید قابل اطمینان استفاده کنید.
 • در طول 12 هفته اول بارداری ، یک مکمل اسید فولیک روزانه مصرف کنید.
 • یک مکمل روزانه حاوی ویتامین D مصرف کنید.
 • مکمل چربی میکرو جلبک امگا 3 را در نظر بگیرید.
 • کافئین را تا 200 میلی گرم در روز محدود کنید ، که برابر است با یک لیوان قهوه فیلتر شده، یا دو لیوان قهوه فوری یا دو لیوان چای
 • جهت مشاوره در مورد ایمنی مواد غذایی در دوران بارداری با مشاور ما تماس بگیرید.
 • فعال باقی بمانید و ورزش را فراموش نکنید
 • به میزان افزایش وزن خود دقت نمایید.

تغذیه نوزاد با شیر مادر بهترین گزینه برای نوزادان است.

تغذیه انحصاری با شیر مادر برای شش ماه اول زندگی کودک توصیه می شود. همچنین توصیه می شود تا زمانی که کودک شما حداقل دو سال سن دارد ، به شیر دادن ادامه دهید. و بعد از آن میتوانید تحت نظر پزشک یا متخصص، یک تغذیه وگان سالم را برای کودکتان تدارک ببینید.

همچنین سعی کنید مقدار زیادی مایعات بنوشید.

اطلاعات بیشتر

برای مشاوره در مورد ایمنی مواد غذایی در دوران بارداری با مشاور ما تماس بگیرید.

همچنین میتوانید برای اطلاعات بیشتر در مورد وگانیسم، وبلاگ ما را بخوانید.

این دستورالعملهای کلی در مورد تغذیه است. اگر در مورد رژیم غذایی خود نگرانی دارید ، لطفاً در مورد دیدن یک متخصص تغذیه با پزشک خود صحبت کنید. بحث در مورد استفاده از مکمل ها با یک متخصص سلامتی به اطمینان از مناسب بودن آنها کمک می کند.

هلن روسیتر خانمی انگلیسی که چالش ها و پیروزی های پرورش یک نوزاد را به صورت کاملا وگان تجربه کرده است، دستور العمل های مورد علاقه خود را به اشتراک گذاشته است. بخشی از نوشته های او را در ادامه بررسی می کنیم.

“من به عنوان کسی که به مدت پنج سال گذشته گوشت و لبنیات نخورده است ، من عادت داشتم سؤالات دیگران را در رابطه با تصمیمم برای وگان شدن و انتخاب سبک زندگی وگانیسم پاسخ بدهم. اما هنگامی که دوستان و خانواده ام که رژیم غذایی گوشت خواری را داشتند، فهمیدند که من قصد داشتم در دوران بارداری ، زایمان و بعد از آن از همچنان به گیاهخواری ادامه دهم، سوالات و گفتگوها به طرز چشمگیری شدیدتر شدند.

ناگهان ، همه متخصص تغذیه شدند و حتی به نظر می رسید افراد غریبه کاملاً با آنچه در صفحه خود می گذارم مشکلی دارند. دوستان دوستانم ، اعضای خانواده و متخصصان بهداشت ، همه همان سؤالات را مطرح می کردند ، صدای آنها با یک قضاوت سنگین از سبک زندگی و تغذیه من اینطور بود: “بنابراین ، حالا که شما قصد بچه دار شدن را دارید، می خواهید همچنان وگان بمانید؟”

آنچه در ادامه بیان میکنم، خلاصه ای است از آنچه که من تاکنون به عنوان والدین وگان آموخته ام ، شامل چند مورد از دستور العمل های مورد علاقه من در مورد بارداری و زایمان است. امیدوارم که بتوانم به افراد بیشتری کمک کنم تا اعتماد به نفس خود را نسبت به “وگان ماندن” داشته باشند.

با افتخار که بهترین شروع زندگی را به کودک من داده است.

همه ما گزارش های بدی درباره والدین وگان در رسانه ها می خوانیم. داستان های سوء تغذیه و غفلت رایج است. به ندرت فرصتی برای خواندن درباره نوزادان وگان سالم، شاد، به خوبی تغذیه می شوند. چون رسانه ها و صاحبان صنایع نمی خواهند این موارد گفته شود.

بدبینان وگان ، من برای شما خبر دارم. پسرم ایلو با وزن 4.2 کیلوگرم به دنیا آمد. من آنقدر شیر مادر داشتم که به راحتی می توانستم به یک بانک شیر، شیر اهدا کنم. بسیاری از مردم می گویند که اثبات زنده بودن او دلیلی بر این است که نوزادان وگان می توانند کاملاً سالم باشند – و در واقع کاملا شاداب و سالم باشند. او به شدت از نظر وزن و قد در صدک بالا قرار دارد و اغلب اوقات فوق العاده خوشحال و هوشیار است – حتی بیشتر از زمانی که ما شروع به شیر گرفتن او کردیم.

علاقه مردم به رژیم ما طی ماه ها کم نشده است. چند والدین همچنان از من سؤال می كنند ، “بنابراین ، آیا شما به فرزند خود گوشت می دهید؟” ، من باور دارم كه این سؤال بعضی اوقات سخت است. من به سادگی نمی توانم درک کنم که چرا کسی می خواهد به کودک خود گوشت حیوانات مرده را بدهد. یا شیری از گونه های دیگر حیوانات را بدهد. نکته غم انگیز این است که من می دانم که بسیاری از مردم اعتقاد دارند که این کودکان به سلامتی نیاز دارند. من می دانم که این سبک از تغذیه برای یک کودک به هیچ وجه درست نیست.

 

چگونه می توان از بازجویی ها و سوالاتی که دیگران درباره آنچه برای تغذیه فرزند خود انتخاب می کنید ، در امان بمانید:

 • با آرامش جواب دهید

اولین واکنش های من در مقابله با این قبیل سوالات، حالت تدافعی بود ، اما من به سرعت فهمیدم که این موثرترین روش برای پیروزی و اثبات درست بودن نظریه خود نیست. به یاد داشته باشید که اگر کسی در مورد سبک شما و رژیم غذایی شما سوال می کند ، احتمالاً به این دلیل است که آنها عمیقا به شما و سلامتی کودک شما اهمیت می دهند.

 

 • مطالب خود را بدانید

خود را با حداکثر اطلاعات ممکن در مورد گیاهخواری و تغذیه غنی کنید تا بتوانید با اطمینان در مورد انتخاب های خود صحبت کنید. سایت دکتر وگان مطالب مفیدی در رابطه با گیاه خواری و وگانیسم دارد که میتوانید برای اطلاعات بیشتر به صفحه بلاگ ما رجوع نمایید. همچنین سایت انجمن وگان نیز مقالات و مطالب بسیار مفید و مرجعی در زمینه وگانیسم دارد که میتوانید به آنها رجوع نمایید. مقالات تغذیه ساندرا هود با شیرخوارگی وگان و مادر ، نوزاد و کودک نوپای رز الیوت هر دو منبع عالی هستند.

 

 • حقیقت را بیان کنید

در طول زندگی ، احساس سلامتی ، رضایت و انرژی کردم. من از غذاهایی که طبخ می کنم و می خورم ، لذت می برم و هرگز به دنبال غذاهای پرماجرا و خلاق تر نبوده ام. مهمتر از همه ، من می فهمم که چگونه یک رژیم غذایی وگان که به خوبی برنامه ریزی شده باشد ، می تواند تمام نیازهای غذایی را برای کسی که مدام به غذا نیاز دارد، از جمله کودک من، تأمین کند.

 

 •  روی زمین خود بایستید

در کودکی ، روزی به مادرم گفتم: “من دیگر نمی خواهم گاو بخورم.” اکنون خودم یک مادر هستم ، می دانم که نمی توانم به کودکم دروغ بگویم که به نظر من درست و غلط است. شک نکنید که رژیم وگان شما مناسب برای کودک شما ، قبل از زایمان و بعد از زایمان است. این فقط نیاز به آموزش به او و اعتماد به نفس دادن به او دارد تا از اینکه وگان است، سر خود را بالا نگه دارد.

مواد مغذی ، مواد مغذی ، مواد مغذی.

آیا به اندازه کافی مواد مغذی را دریافت می کنید؟ در دوران بارداری ، میزان مواد مغذی روزانه شما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. شما به موارد بیشتری نیاز دارید: آهن ، اسید فولیک ، B12 و سایر ویتامین های گروه B ، همچنین ویتامین های A ، C و D به علاوه مقداری پروتئین اضافی و کلسیم.

من در دوران بارداری ام از دریافت روزانه حدود ده واحد میوه و سبزیجات مطمئن شدم ، از جمله مقدار زیادی سبزیجات برگ دار ، غلات سبوس دار ، آجیل، دانه ها ، عصاره مخمر و محصولات  و مشتقات سویای غنی شده. من همچنین برای اطمینان از اینکه همه مواد مغذی در بدن من تامین شود ، از مکمل های مادر Higher Nature و شربت آهن Floradix استفاده کردم. به این ترتیب ، وقتی ماما از من درباره آنچه می خورم سؤال کرد ، بدون شک این که رژیم وگان همه چیز مورد نیاز من را تأمین می کند ، شکی نداشتم.

 

از شش ماه به بعد ، نوزادان می توانند از پوره های میوه و سبزیجات غنی شده با انواع پروتئین وگان ، کلسیم و منابع چربی خوبی برخوردار شوند. اینها شامل: عدس ، لوبیا پوره ، کینوا ، توفو ، عصاره مخمر ، آجیل و تخم ریز خرد شده و محصولات سویای غنی شده مانند شیر یا ماست سویا استفاده کنند.

نکات برتر برای یک شام سریع و مغذی

 • کینوا را به سبزیجات اضافه کنید زیرا کینوای پخته یک منبع عالی پروتئین است. کره بادام روی نان سبوس دار یک میان وعده سریع و پر از کلسیم ایجاد می کند. تخم آفتابگردان و تخم کدو را با پوره سبزیجات آماده مخلوط کنید. این به عنوان شام یا میان وعده، بسیار خوشمزه و مغذی است!