در یک بررسی جدید ، 52٪ از مردم اظهار داشتند که با وگان شدن، نگران سلامتی خود هستند. اما حقیقت این است که صرف نظر از سن و سطح انرژی بدن ، شما می توانید همه نیازهای بدن خود را از یک رژیم غذایی کاملا گیاهی و وگان دریافت کنید و سلامت خود را نیز بهبود ببخشید و این امکان پذیر کنید.

البته لازم نیست فقط حرف ما را سند و ملاک قرار دهید. با کمی تحقیق و مطالعه مقالات علمی و ثابت شده در این زمینه می توانید ابهامات و سوالات ذهنی خود را پاسخ بدهید. انجمن رژیم غذایی بریتانیا موافق است که رژیم های غذایی وگان به خوبی برنامه ریزی شده می توانند برای افراد در هر سنی از جمله در دوران بارداری و شیردهی مناسب باشند.

 

وب سایت دکتر وگان با کمک پزشکان متخصص در رابطه با تغذیه و سلامتی، مشاوره و اطلاعات عمیق تری به شما ارائه می دهد. با ما تماس بگیرید.

 

فواید رژیم غذایی گیاهی یا وگان

امروزه فواید بی شمار رژیم غذایی وگان یا گیاه خوارانه به صورت علمی ثابت شده است و بسیاری از پزشکان، با علم بر این موضوع، برای بیماران و مراجعه کنندگان خود بخصوص بیماران قلبی و عروقی، رژیم غذایی گیاه خوارانه و پرهیز از مصرف محصولات حیوانی را تجویز و توصیه می کنند. شواهد قابل توجهی نیز وجود دارد که نشان می دهد یک رژیم غذایی متعادل مبتنی بر گیاه می تواند منجر به کلیه فواید سلامتی شود.

 

وگان شدن فرصتی عالی برای بررسی رژیم غذایی و ایجاد فضای بیشتر برای مصرف غذاهای گیاهی و سالم مانند سبزیجات ، آجیل ، میوه و حبوبات از جمله لوبیا ، نخود فرنگی و عدس است. تحقیقات از کالج کینگز لندن و مجله آمریکایی Journal of Clinical Nutrition نشان می دهد که بهینه سازی مصرف این غذاها ممکن است به افزایش احتمال زندگی طولانی و سالم شما کمک کند.

طبق تحقیقات در رابطه با رژیم غذایی و تغذیه ، به طور کلی مردم جهان، میوه ، سبزیجات و فیبر  خیلی کمی مصرف می کنند و در عوض در اکثر وعده های غذایی شان، چربی های اشباع شده مضر مصرف می کنند و آهن و پروتئینی بیش از مقدار نیاز بدنشان دریافت می دارند. چربی اشباع با کلسترول بالا مرتبط است که یک عامل خطر برای بیماری های قلبی است. خوردن به سبک یک رژیم وگان به این معنی است که از مصرف چربی اشباع شده در گوشت ، لبنیات و تخم مرغ خودداری کنید. تحقیقات انجام شده در مجله Nutrients نشان می دهد که ویژگی های سالم رژیم های غذایی وگان دارای محتوای چربی با اشباع کم و مقادیر زیادی میوه ، سبزیجات و فیبر است که نشان می دهد تغییر رژیم به این نوع رژیم ها می تواند به افراد کمک کند تا تعادل بهتری پیدا کنند.

تامین پروتئین مورد نیاز گیاه خواران

نقش گیاهخواری در سلامت قلب و عروق

شیر غیر لبنی یا شیر گیاهی چیست؟

 

پیشگیری از سرطان با رژیم غذایی وگان یا گیاه خواری

توصیه های مرکز تحقیقات جهانی برای جلوگیری از سرطان این است که اگر شما یک رژیم غذایی متعادل وگان را داشته باشید ، از سرطان در امان خواهید ماند. در ادامه مقاله، می پردازیم به اینکه چرا غذا خوردن به روش وگان یا رژیم غذایی گیاه خواری با میزان پایین تر برخی از انواع سرطان همراه است:

 

میوه و سبزیجات زیادی بخورید – حداقل پنج وعده 80 گرمی در روز

سبزیجات ، لوبیا ، نخود فرنگی و عدس را بخش عمده ای از رژیم روزانه خود قرار دهید

مقالاتی توسط ژورنال آمریکایی متخصص تغذیه بالینی و اپیدمیولوژی سرطان گسترش یافته است. رژیم غذایی وگان یا گیاه خوارانه، مقادیر تومور مارکرهای سرطان را کاهش داده  و همچنین تحقیقات در مورد رژیم های غذایی بدون گوشت و کاهش خطر ابتلا به سرطان اثبات شده است.

 

علاوه بر این ، گیاهخواران از گوشت قرمز و فرآوری شده پرهیز می کنند ، سازمان بهداشت جهانی، گوشت قرمز را به عنوان یک عامل ایجاد کننده و موثر در سرطان از آن دسته بندی می کند.

پیشگیری از دیابت

رژیم های غذایی وگان با میزان پایین تر دیابت نوع 2 در ارتباط بوده و شواهد بالینی وجود دارد که نشان می دهد رژیم های غذایی وگان یا گیاه خوارانه می توانند به مدیریت این نوع دیابت و همچنین مدیریت وزن کمک کنند.

سلامت قلب

دستورالعمل های مربوط به زندگی سالم موجب تقویت قلب سالم نیز می شود. مصرف سبزیجات ، آجیل ، دانه ها ، میوه و حبوبات از جمله لوبیاها ، عدس و نخود فرنگی در رژیم غذایی گیاه خواری اهمیت ویژه ای دارند. رژیم های غذایی متعادل وگان حاوی مقدار زیادی از این غذاهای مغذی گیاهی است و در حقیقت تحقیقات انگلیس این روش رژیم غذایی را به کاهش کلسترول و کاهش فشار خون و شاخص توده بدنی مرتبط دانسته است که همگی از عوامل خطرزای بیماری های قلبی هستند.

 

 

طی کردن دوره میانسالی و پیری با داشتن یک رژیم غذایی گیاه خواری سالم بسیار آسان تر و با عوارض کمتری همراه است. و عمده دلیل آن داشتن کلسترول پایین و فشار خون نرمال در اثر مصرف غذاهای وگان است. و برعکس کسانی که از مواد حیوانی مانند گوشت، مرغ و لبنیات استفاده می کنند، دارای مشکلات و بیماری های قلبی، عروقی و مشکلات کلیوی هستند.

 

اگر گیاه خوار نیستید، چرا سعی نمی کنید برنامه غذایی دکتر وگان را امتحان کرده و نتیجه آن را در سلامت بدنتان ببینید؟

حقایقی در رابطه با تامین پروتئین از طریق محصولات حیوانی

در اثر تبلیغات گسترده صنایع دامپروری، لبنیات و تخم مرغ، همه می دانیم که محصولات حیوانی منابع مهم تامین پروتئین برای بدن ما هستند. بله، این درست است. اما باید به این نکته مهم توجه داشت که محصولات حیوانی، علاوه بر تامین پروتئین، منبع بزرگی از چربی های اشباع و بد می باشند که با مصرف مداوم آنها، بسیاری از افراد دچار گرفتگی حاد عروق و بیماری های قلبی متعدد می شوند. همچنین اضافه وزن از عوارض مصرف بیش از حد محصولات حیوانی است.

علاوه بر اینها، دریافت آهن زیادی که از مصرف مواد حیوانی به بدن وارد می شود، مشکلات متعددی را در پی خواهد داشت. چرا که آهن اضافی نمی تواند از بدن خارج شود و همین امر موجب بروز مشکلات عدیده ای خواهد شد.

مردم اغلب نگران کمبود پروتئین دریافتی بدنشان هستند، درخالیکه می بایست بیش از آن نگران دریافت فیبر کافی برای بدن باشیم.

در صورت کمبود مصرف فیبر، دستگاه گوارش و جذب و دفع غذا به خوبی عمل نمی کند و دچار یبوست می شیم. در طب قدیم، یبوست را مادر بیماری ها می نامیدند چرا که اعتقاد داشتند هنگامیکه بدن قادر به دفع مواد زائد و فضولات باشد، می تواند با امراض، ویروس ها و بیماری ها به خوبی مبارزه کرده و سالم بماند.

امروزه اکثر انسان ها به عارضه یبوست دچار هستند و در پی آن با بیماری های متعددی دست و پنجه نرم می کنند، بدون آنکه بدانند این عوارض، به دلیل یبوست مزمن ایجاد می شود.

مشکل دیگری که در اثر مصرف بیش از حد محصولات حیوانی نظیر گوشت و لبنیات و به دنبال آن عدم مصرف کافی میوه جات و سبزیجات در کودکان به وجود می آید، پدیده بلوغ زودرس است. این امر به ویژه برای دختران امری ناراحت کننده و گاهی زجرآور میتواند باشد .

طبق تحقیقات صورت گرفته، دریافتند که زنان ژاپنی سنتی که اغلب رژیم گیاه خوارانه داشتند، هیچ یک از عوارض دوران یائسگی نظیر گر گرفتی و فشار خون را تجربه نکردند. و انسان هایی سالم تر بودند. اما امروزه با پیروی از سبک غربی زندگی و خوردن وعده های سریع و ناسالم غذایی، بیماری های آنان رو به افزایش نهاده است.

جایگاه پروتئین در رژیم وگان و تفاوت پروتئین گیاهی و پروتئین حیوانی 

نتیجه اینکه، یک رژیم غذایی گیاهی یا وگان درست برنامه ریزی شده که شامل تنوعی از سبزیجات، میوه ها، غلات، حبوبات، آجیل ها و دانه ها باشد، به همراه فعالیت ورزشی مناسب، موجب صحت و سلامتی بدن شده و طول عمر با کیفیت را افزایش می دهد.

علاوه بر همه این مزایا، گیاه خواری سبب کمتر کشته شدن حیوانات و حفظ بهتر محیط زیست کره زمین است که امروزه با توجه به تغییرات اقلیمی گسترده و نگران کننده در سراسر جهان، به موضوعی جدی و قابل بحث تبدیل شده است.