پنیر گیاهی وگان چیست؟

وگان ها و گیاهخواران افرادی هستند که از خوردن محصولات حیوانی امتناع می کنند و از هرگونه ماده ایی که با حیوانات درارتباط باشد را استفاده نمی کنند.

پنیرهای غیرلبنی که پنیر وگانیسم نامیده می شوند مانند شیرهای گیاهی یا شیرهای غیر لبنی یکی از محصولات مورد علاقه گیاهخواران و کسانی است که نمیخواهند از محصولات حیوانی استفاده کنند. همچنین تخم مرغ و انواع محصولات تولید شده از حیوانات در رژیم گیاهخواری ممنوع است. گیاهخواران و وگان ها با رژیم های خاصی زندگی میکنند و هیچ گونه ماده غذایی حیوانی برایشان مورد قبول نیست به همین دلیل شیر و پنیر مخصوص دارند که مواد آنها با لبنیات متفاوت است و پروتئین بدنشان را از طریق دانه ها و مغزها دریافت میکنند و میزان فیبر و انواع ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی وگان بیشتر از دیگر رژیم ها است.

پنیرهای گیاهی هم از دانه و مغز آجیل ها ، بادام ، تخمه آفتابگردان ، بادام هندی، سویا، برنج و سایر مواد مغذی تهیه می شود. پنیرهای گیاهی برای کسانی که به لبنیات حساسیت دارند و دچار عدم تحمل لاکتوز هستند مناسب است. پنیرهای گیاهی بدون کلسترول هستند و منبع غنی از پروتئین به شمار می روند.

ذی که در گیاهخواری بسیار ضروری هستند را فراهم میکند.

پنیر سویا انتخاب بسیار مناسبی برای پروتئین گیاهی است چون باعث کاهش کلسترول و کاهش فشارخون بالا می شود. پنیر گیاهی یا پنیر غیر لبنی یکی از محصولات برای گیاهخواران هست که در آن از بسیاری از دانه ها،آجیل و کنجد استفاده می شود چون مواد اولیه این پنیرها سویاست منبع کاملی از پروتئین است برای تولید این پنیر ها از دانه های آجیل آنها را ۳۶ ساعت در آب خیس میکنند که دراین مدت دانه ها نوعی باکتری آزاد میکنند که تخمیر اتفاق می افتد. از بهترین و پرطرفدارترین پنیرهای گیاهی پنیر وگان با شیر نارگیل است که از شیر نارگیل ،خامه و روغن تهیه میشود. بعضی از پنیرهای وگان از آرد تهیه میشوند مانند ؛ آرد نشاسته ی سیب زمینی و دیگر آردها.

زندگی و رژیم وگان ها یکی از بهترین رژیم های کاهش وزن ،دوست دار قلب و مناسب ترین رژیم برای افراد دیابتی است پنیر های وگان انواع مختلفی دارد مانند:

پنیر وگان با دانه های آجیلی
پنیر وگان با شیر نارگیل
پنیر وگان با انواع آرد
پنیر وگان با تخم آفتابگردان

پنبرهای وگان تنوع زیاد ،سلامتی و کیفیت بالایی دارند.

یکی از دغدغه های گیاه خواران و وگان ها، این است که جایگزین های مناسبی برای محصولات لبنی ندارند. اما باید بدانید که شیرهای غیرلبنی یا گیاهی مثل شیر بادام، پنیرهای گیاهی، ماست و دوغ گیاهی، که بسیار سالم و خوشمزه هستند، در دسترس می باشند و امروزه بسیاری از رستوران های سراسر دنیا، محصولات وگان عرضه می کنند.

برای آشنایی بیشتر، سری به منوی غذایی دکتر وگان بزنید.

درتولید پنیر گیاهی از ریشه گیاهانی مثل سیب زمینی و هویچ هم استفاده میشود که شکل این نوع پنیرها مثل سس نرم یا برنج است.از پیازچه و نخودفرنگی برای طعم دار کردن پنیرهای گیاهی استفاده میشود که طعم دلچسبی به پنیر میدهند. وگان ها مطمئن باشن این پنیرها صددرصد از پروتئین های گیاهی تولید میشوند. پنیرهای وگان انواع مختلفی با طعم های متفاوتی دارند که مناسب سلیقه و ذائقه های گوناگون است بافت پنیر وگان نرمتر از پنیر لبنی است پنیر وگان درحال پیشرفت است و یک تنوع غذایی سالم است پنیرهای گیاهی بدون کلسترول و گلوتن هستند که این پنیرها باید از لحاظ بافت به پنیرهای لبنی شبیه باشند بنابراین در ترکیب این پنیرها از چربی ها استفاده میکنند این پنیرها از نظر ترکیب موجود بسیار سالم هستند و چون از دانه های مفید ، آجیل و مواد مغذی که برای بدن گیاهخواران لازم است تهیه میشوند بسیار مفید هستند و نیاز بدن به پروتئین و تامین مواد مغذی که در گیاهخواری بسیار ضروری هستند را فراهم میکند.