افراد معروف گیاهخوار یا وگان زیادی در سراسر دنیا وجود دارند. مدتی هست که بحث گیاهخواری بسیار داغ شده است مخصوصا در میان بازیگران و سلبریتی ها.  مقاله های زیادی درباره موضوع وگانیسم و اهمیت آن منتشر شده است.

عده زیادی درباره فواید گیاهخواری و ضررهای  گوشت خواری و کشتن بیرحمانه حیوانات صحبت میکنند. بازیگران و سلبریتی ها معمولا رژیم های زیادی را امتحان میکنند و همین ستاره ها هستند که این رژیم هارا به مردم معرفی میکنند. گیاهخواری زمانی که مد شد جزو دیوانه وار ترین رژیم های غذایی برای مردم لس آنجلس که به خوردن پیتزا وفست فود عادت داشتند بود ولی کم کم گیاهخواری محبوب شد و بسیاری از ستارگان و افراد مشهور تصمیم گرفتند گوشت مصرف نکنند و گیاهخوار شدند.

بعضی از ستاره ها به دلایل سلامت بدنشان  گیاهخواری را انتخاب کردند و ادعا می کردند که بدنشان با ایجاد این تغییر بزرگ در رژیم غذایی سالم تر است و حس بهتری دارند. ستاره های دیگر گیاهخواری را به دلیل احترام به حقوق حیوانات و محیط زیست انتخاب میکردند و روز به روز به تعدادشان اضافه میشود.

تفاوت بین وگانیسم و گیاهخواری

گیاهخواری یک نوع رژیم غذایی هست که فرد هیچ نوع گوشت نه سفید و نه قرمز استفاده نمیکند و غذاهای گیاهی، سبزیجات و صیفی جات را جایگزین میکند

 در سبک وگانیسم، علاوه بر خوردن غذای گیاهی، در جنبه های دیگر زندگی مانند پوشاک و … نیز، استفاده از حیوانات ممنوع است. در رژیم غذایی وگانیسم محصولات حیوانی مانند تخم مرغ و لبنیات وجود ندارد.  وگان معتقد است که نگهداری حیوانات برای تولید محصولات حیوانی بسیار بی رحمانه است و با آزار و اذیت حیوانات بدست میآید به همین دلیل به شدت با آن مخالف هستند .و بر این باورند که خوردن غذاهای گیاهی باعث سلامت بدن شده  و همچنین باعث آرامش درونیشان میشود.

نه تنها خوردن گوشت حیوانات، حتی استفاده از هر کدام از محصولات حیوانی مانند لبنیات، تخم‌مرغ و نیز پوست حیوانات برای تولید لباس، بی رحمانه و ضدانسانی است و باید قوانینی برای جلوگیری از آن‌ها وضع شود و به شدت با برگزاری سیرک و نمایش هایی که باعث آزار حیوانات میشوند مخالفند.

تعدادی از افراد معروف گیاهخوار که از سلبریتی های وگان خارجی می باشند:

  • جیمز کامرون (کارگردان مشهور)
  • مگان مارکل (بازیگر سرشناس)
  • بیل کلینتون (ریئس جمهور سابق امریکا)
  • ونوس ویلیامز(تنیسور زن مشهور)

 

پریناز ایزدیار بازیگر جوان کشورمان که از سلبریتی های وگان است، در مصاحبه جدید خود گفت که 2 سال است که گیاهخوار شده و زندگی بهتری نسبت به قبل دارد.

 

زندگی و سلامتی از نگاه پریزاد ایزدیار

 

بیماری ها زیاد میشوند  و نگرانی ها بیشتر می شود . کارشناسان بر این باورند که امروزه تمام دنیا با افزایش بیماری دست به گریبان هستند اما رشد بی رویه انواع بیماری ها در ایران هشدار مهم تری است، هشداری که از کاهش سن ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان حکایت دارد.

 

گیاه خوارها مدعی هستند با نخوردن گوشت، می توان انسان های آرام تری شد چرا که با نخوردن گوشت، خشونت در جهان کمتر می شود.

دیگر افراد معروف گیاهخوار یا وگان:

صادق هدایت

در جوانی گیاهخوار شد و تااخر عمر گیاهخوار ماند و کتابی هم نوشت.و در جواب دوستان و آشنایان در مورد نخوردن گوشت میگفت؛من این لاشه های تیکه تیکه شده را نمیخورم.و معتقد بودند تا زمانی که بشر گوشتخوار است انسانیت پیشرفت نخواهد و روی آزادی را نخواهد چشید.

ابوعلی سینا

معتقد بود دستگاه گوارشی انسان برای خوردن گوشت ساخته نشده و در نتیجه به ما آسیب میزند البته ابن سینا تنها پزشک و فیلسوف ایرانی نیست که ما را از خوردن گوشت منع میکند.

استیو جابز

بنیانگذار اپل و مالک سابق استودیوی انیمیشن‌سازی همفردی گیاه‌خوار بوده است.

لئوناردو داوینچی

داویننچی گفته است: «اگر بشر آزادی می خواهد، چرا پرنده ها و حیوانات را در قفس زندانی می کند؟ بشر پادشاه حیوانات است، چرا که بسیار بی رحم است، ما از مرگ دیگران زندگی می کنیم.

آلبرت اینشتین

توماس ادیسون

ماهاتما گاندی

آمیتا باچان

و

شهره سلطانی

جواد رضویان

محسن چاووشی

نیز از گیاهخواران هستند.

 

رژیم گیاهخواری و وگانیسم شیوه ایی از زندگی هست که در آنها جایی برای استفاده از محصولات حیوانی و گوشت آنها نیسـت.