خام گیاهخواری یک رژیم غذایی است که اصول گیاهخواری یا وگانیسم را با غذای خام ترکیب میکند یعنی مواد غذایی با منشاء حیوانی را حذف کرده و هر غذایی که از حالت طبیعی ان پردازش داده شده باشد یا حرارت دیده باشد نیز حذف میگردد.

اصل خام گیاهخواری بیان میکند که حرارت، مواد مغذی ویتامین ها و املاح مفید مواد غذایی را از بین میبرد، بنابراین عمده غذای انها میوه ها و سپس سبزیجات، اجیل و دانه ها را تشکیل میدهد. بیشترین حرارتی که مجاز شناخته میشود حدود 48 درجه سانتیگراد میباشد ، چرا که دمای بیشتر از این مقدار، موجب از دست رفتن انزیم های مفید مواد غذایی شده و مقدار قابل توجهی از ارزش غذایی از بین میرود، درحالیکه خوردن غذاهای خام حاوی انزیم های زنده هستند که برای تغذیه بدن مفید می باشند.

مزایایی که یک رزیم خام گیاه ی به همراه دارد عبارتند از : کاهش وزن، افزایش انرژی بدن، روشن شدن پوست، بهبود عملکرد هضم، جذب و دفع مواد غذایی در دستگاه گوارش و بهبود کلی سلامتی.

بسیاری از افراد رژیم غذایی تا 75% خام یا حتی 90% خام را دارند و یا رژیم خام تا 4 را دنبال میکنند، بدین معنی که از صبح تا ساعت 4 بعداظهر با میوه جات ، سبزیجات و اجیل و دانه ها تغذیه میکنند و برای شب یک غذای پخته گیاهی میل میکنند.

غذاهای فراوری شده و کنسروی در این رژیم جایی ندارند و چای ها و دم نوش های گیاهی که در حرارت زیر 48 درجه گرم شده باشند قابل استفاده هستند.

گیاهخواری

یک رژیم غذایی خام گیاهی شامل موارد زیر است:

  • تمام میوه ها و سبزیجات خام

  • اجیل ها و دانه ها

  • جوانه های غلات

  • سبزیجات ریشه ای

  • گیاهان تازه

  • جلبک دریایی

برخی مواد غذایی که به صورت خام گیاهی پردازش شده اند و در یک رژیم خام گیاهخواری قابل استفاده اند،شامل موارد زیر میباشند:

روغن های پرس سرد مانند روغن زیتون فرابکر پرس سرد

شیره های گیاهی مانند شیر بادام

میسو، کیمچای و کلم ترش

شربت افرا خالص

سس سویا خام

میوه ها و سبزیجات خشک شده

کاکائو خام

برخی از خام گیاهخواران تمایل به مصرف سرکه دارند، برخی دیگرسرکه و موارد ذکر شده فوق را در رژیم خود استفاده نمیکنند.

چگونه غذاهای خام گیاهی اماده کنیم؟

برخلاف سبک اشپزی رایج در خام گیاهخواری ، پختن، سرخ کردن و اب پز کردن مواد لزومی ندارد، بسیاری از افراد میوه ها و سبزیجات را در قالب سالاد و نوشیدنی های ساده میکس کرده و میل میکنند و افراد دیگری نیز با استفاده از دستگاه مخلوط کن یا غذاساز دست به ابتکار زده و غذاهای خام گیاهی گوناگونی را تهیه میکنند مانند کتلت خام گیاهی، کباب خام گیاهی و دسر های خوشمزه و سالم خام گیاهی

چگونه خام گیاهخواری را شروع کنیم ؟

بزرگترین مانعی که باعث شده افراد کمتر به خام گیاهخواری روی بیاورند یا رعایت این رژیم برایشان سخت باشد، کمبود غذاهای خام گیاهی در رستوران هاست. اگرچه با توجه به مزایای این رژیم که مهمترین انها کاهش وزن و سم زدایی بدن میباشد، افراد زیادی روز به روز با هدف کمک به درمان بیماری یا تناسب اندام رو به این رژیم می اورند و رستوران ها و مراکز تهیه غذای خام گیاهی روز به روز در حال رشد و توسعه است.

شاید اولین قدم برای شروع سبک غذایی خام وگان، رفتن به بازار و خرید میوه ها و سبزیجات مورد علاقه تان باشد، حتی اگر شما عاشق شکلات هستید میتوانید شکلات های خام وگان را تهیه کنید و لذت ببرید.

پیدا کردن چند دستور غذایی خام وگان برای شروع کار میتواند هیجان انگیز، جدید و جالب باشد، بر روی لینک زیر کلیک کنید تا با چند نمونه از دستور های غذایی خام گیاهخواری اشنا شوید.

 

قبل از اینکه بخواهید سبک تغذیه خود را به طور کامل خام گیاهخواری برگزینید، میتوانید به تدریج در وعده های غذایی تان سبزیجات و جوانه های تازه را اضافه کنید، در مرحله بعدی یک وعده در روز را غذای خام گیاهی بخورید، سپس دو روز کامل را درهفته خام گیاهخوار باشید و همینطور رفته رفته از میزان غذاهای پختته کاسته و سبزیجات و میوه جات تازه را جایگزین نمایید. اگر شما یک خام گیاهخوار هستید، عبور از مرحله پخته گیاهخواری به خام گیاهخواری برای شما اسان تر است و اگر گیاهخوار یا وگان نیستید میتوانید برای دوره ای یک یا دو ماهه گیاهخواری کنید و سپس کم کم به خام گیاهخواری روی بیاورید. با این وجود برخی افراد این مراحل را طی نکرده و مستقیما خام گیاهخوار میشوند.

مهم نیست که چگونه خام گیاهخوار شوید، هر روشی که برای شروع خام گیاهخواری انتخاب میکنید باید برای شما حس رضایتمندی و خوشحالی به همراه داشته باشد.

مطالعات خود را در زمینه خام گیاهخواری و فواید ان بالا ببرید، در بیشتر شهرهای کشور، انجمن های خام گیاهخواری وجود دارند که شرکت در جلسات انها، اگاهی شما را بالا میبرد.

مهمترین نکته ای که افراد خام گیاهخوار مستلزم رعایت ان هستند، رعایت تنوع در استفاده از میوه جات ، سبزیجات و دانه هاست.

80% غذای خام گیاهخواران میوه ، 10% سبزیجات، 10% دانه ها اجیل و جوانه غلات است.

در هم خوری میوه ها و سبزیجات میتواند باعث مشکلاتی در گوارش و هضم بشود. برای ترکیب میوه و سبزی ها، از نمودار زیر استفاده کنید.

 

 

کم خوری نکنید، شما بایستی کالری مورد نیاز بدنتان را از میوه ها سبزیجات و اجیل و جوانه ها تامین کنید. اگر احساس ضعف داشتید از خرما کشمش مویز انجیر و اجیل ها استفاده کنید.

در ابتدای روز و صبح از اب و میوه های اب دار مثل طالبی و هندوانه استفاده کنید و هر 2 ساعت مقداری میوه میل کنید.

اجیل خرما و کشمش و انجیر را میتوانید عصرها بخورید.

با رعایت فاصله از مصرف میوه جات، ظرف بزرگی از سالاد سبزیجات متنوع شامل اسفناج کاهو سبزی هایی مثل ریحان و شاهی ، کلم بروکلی، کلم پیچ، هویج، کدو سبز، فلفل دلمه ای و دیگر سبزیجات میل نمایید.

به سلامتی خود فکر کنید و از شادابی و چابکی که ارمغان رژیم خام گیاهخواری است لذت ببرید.